Pět jogínských pozic (asán) pro boj s cukrovku aneb Jak jóga pomáhá s diabetem

Pohyb je důležitou součástí našeho života. Ajurvédský celostní přístup výrazně zdůrazňuje potřebu přiměřeného cvičení. Tradiční ajurvédské motto říká: „Nejsou-li správné důvody, nejsou ani správné výsledky.“ Každý, kdo to se svým zdravím myslí vážně, by tedy měl vědět, že zdraví je tím jediným správným důvodem, proč začít cvičit.

joga

Podle ajurvédy a jógy je každý orgán reflexně spojený s určitou zónou v oblasti páteře a trupu. Slinivka, která hraje v životě diabetika zásadní roli, se váže na zónu sedmého hrudního obratle. Jógové asány zaměřené na pankreas (slinivku) roztahují a otáčejí bederní a hrudní oblasti našeho těla, a to podle studií zlepšuje produkci inzulínu a snižuje hladinu cukru v krvi. Tyto asány většinou také aktivují a regulují činnost trávicího traktu a jater.

Jak začít?

Na toto téma existuje nepřeberné množství článků a studií v češtině nebo angličtině. V prvé řadě si tedy zkuste některé z nich přečíst. Jakmile máte první krůčky za sebou, vyzkoušejte nějaký kurz. Vezměte s sebou třeba někoho blízkého, ve dvou se to přeci jen lépe táhne. A jakmile už za sebou máte cvičení pod vedením mistra, můžete cviky praktikovat i v pohodlí domova. Dejte si ale pozor na jejich správné provedení a pokud si nejste jistí, raději ještě nějakou dobu docházejte na kurz. Špatné cvičení vám totiž může jenom ublížit.

Prospěšnost pro zdraví

A jak že asány prospívají vaší kondici? Aktivují činnost svalů, a tím podporují stabilizaci hladiny krevního cukru. Dejte si ale pozor na přílišné cvičení a z něj pramenící vyčerpání, kdy potřeba cukru převyšuje nabídku, což může vést k hypoglykemii (nedostatku krevního cukru v krvi). Jednotlivé jógové pozice také zpevňují vazivo a posilují odolnost organismu, zpevňují cévní stěny a společně s plným jógovým dechem podporují zdravý krevní oběh v tepnách a žílách. Pro jógová cvičení je charakteristické vědomé řízení prováděných cviků a asán, a to včetně přestávky k hlubšímu procítění, rozvinutí účinku cviku a zamezení případnému přetížení a vyčerpání. Je to způsob provádění ásan, který se osvědčil právě u diabetiků.

Důležitá je ovšem trpělivost a pravidelnost. Jedno cvičení vaše zdraví nezachrání. Buďte v provádění cvičení jógy důslední. Má dlouhodobý vliv na zlepšení metabolismu cukru, na inzulinovou rezistenci, na hodnoty krevního tlaku, na tělesnou i psychickou (celostní) zdatnost a celkovou pohodu. Jinými slovy má jóga celkově velký, a především pozitivní dopad na parasympatický nervový systém. Snižuje také stresové hormony, které jsou jednou z hlavních příčin vzniku a rozvoje cukrovky.

Základní asány

Níže si ukážeme 5 hlavních pozic, která vám mohou pomoci, pokud trpíte cukrovkou, ale i pokud chcete pouze zlepšit svou celkovou kondici. Obrázky chápejte pouze jako ilustrativní.

 

pozdrav slunci

 

1. Suryanamaskar (Pozdrav slunci)

Vzhledem k tomu, že Suryanamaskar zahrnuje pohyb celého těla, zajišťuje lepší krevní oběh, zlepšuje funkci pankreatu a zvyšuje tak citlivost na inzulín. Pro dosažení nejlepších výsledků postupujte Suryanamaskar pomalu rychlostí 4 kol za minutu. Každá pozice z Pozdravu slunce musí být prováděna správně. Vytvořte si svůj ranní rituál a ten dodržujte každý den, i v neděli. Brzy uvidíte, že se obecně cítíte lépe.

joga asana

2. Trikonasana (Trojúhelník)

Trikonasana je skvělá pozice pro spalování tuku z oblasti žaludku a pasu. Jedná se o velmi užitečnou techniku, zvláště pro osoby s vyšší tělesnou hmotností a obezitou. Tato pozice také pomáhá zlepšit trávení a může pomáhat i ke zmírnění zácpy. Dalšími benefity při pravidelném praktikování této asány je aktivace kyčelních kloubů, stimulace nervového systému, uvolnění a zmírnění deprese.

joga pozice

3. Ardha Matsyendrasana (Poloviční pozice krále rybářů)

Tato sedící asána se provádí na obě strany. Zkroucení posiluje páteř a břicho navíc jemně masíruje játra, čímž dochází ke zlepšení regulace hladiny cukru v krvi. Jógová asána Ardha Matsyendrasana podporuje správnou funkci sleziny a další břišních orgánů.

kobra

4. Bhujangasana (Kobra)

Bhujangasana je osmá asána z Suryanamaskaru a podobá se postavené kobře. Zahrnuje hluboký záklon, který pracuje na hlavních svalech a otevírá plíce a hruď. Pozice Bhujangasana napomáhá při cukrovce kvůli své schopnosti stimulovat metabolismus. Dochází k posílení sebevědomí a zmírnění deprese, aktivaci trávení, vylučování, jater, ledvin, nadledvinek, lymfy a ke stimulaci sympatiku.

sedící vpředu

5. Pashimottanasana (Sedící vpředu)

Pashimottanasana stimuluje fungování pankreatu a ledvin. Pomáhá při kontrole metabolismu, hmotnosti a kontrole cukrovky. Jako přední ohyb táhne hřbetní, zádové a svalové končetiny.

Začněte už dnes

Pravidelné cvičení jógy je důležité a nezastupitelné a má srovnatelný význam jako ostatní segmenty ajurvédského, celostního, přístupu z léčbě těla a duše. Jóga udržuje tělo aktivní a bez stresu, což jsou dva základní kameny léčby cukrovky. Doporučujeme začít cvičit s vyškoleným instruktorem jógy a rovněž také konzultaci s vašim lékařem.

Poté se už jen rozmazlujte a dopřejte si:

  • Stravu v souladu s vaší tělěsnou konstitucí
  • Pohyb - jóga v souladu s tělem
  • Relaxaci a meditaci
  • Masáže - nejlépe ty ajurvédské
  • Ajurvédské doplňky stravy "Aimil Power of Ayurveda", například Aimil BGR-34EU

 

Autor článku: Ing. Martin Kozák

Zdroje: www.sepalika.com, www.joga.cz, www.yoga4yogi.cz a www.jogaazdravi.cz

###message